Çin Limanlarında Türk Personelin Sahile Çıkışına İzin Verilmemesi


TAB logoTR.jpg
TÜRK ARMATÖRLER BİRLİĞİ

Sirküler No: 103 - 13/05/2016

Konu : Çin Limanlarında Türk Personelin Sahile Çıkışına İzin Verilmemesi

Sayın Başkan ve Yönetim Kurulu ve Üyelerimiz,

1. Cerba Grup tarafından Türk Bayraklı Flama adlı gemisinin Çin'in Lianyungang Limanı'na yanaşması hitamında personelinin sahile çıkışına izin verilmediği bildirilmiştir.

2. 10 Mayıs 2016 tarihinde Liman açıklarına demirleyen gemi, 11 Mayıs 2016 tarihinde Limana aborda olarak boşaltma işlemine başlamış ve fakat sebep belirtilmeksizin liman makamı tarafından personelin çıkışına izin verilmemiştir.

3. Aynı soru DENAK Denizcilik'e ait Türk Bayraklı DENAK Trader adlı gemi tarafından 2 Mart 2016 tarihinde Çin'in NANTONG Limanında yaşanmıştır.

4. Edindiğimiz bilgi doğrultusunda Çin makamlarınca bazı ülke vatandaşlarının Çin'e girişine yönelik olarak ülke güvenliği açısından zorluklar getirildiği, bu kapsamda da gemi adamlarımıza bir takım zorluklar çıkarıldığı öğrenilmiştir.

5. Halihazırda Çin'deki konsolosluğumuzla görüşme yapılarak sorun münferit olarak çözülmeye çalışılmakla beraber bu konunun kalıcı çözümü için ilgili bakanlıklara birliğimiz tarafından bildirimlerde bulunulmuştur.

6. Bu tip bir sorunla karşılaşmanız halinde birliğimize bildirimde bulunduğunuz takdirde çözüm üretmek üzere ilgili makamlarla görüşmeler yapılacaktır.


Bilgilerinize arz ederim.Saygılarımızla,
Hüseyin ÇINARTürk Armatörler Birliği
Genel Sekreter

DAĞITIM:
Yönetim Kurulu Başkanı
DTO
Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Yönetim Kurulu Üyeleri
Üyelerimiz


BİLGİ:
İMEAK Deniz Ticaret Odası
Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği