Çin Limanlarında Gemilerden Ayrılacak Olan Türk Gemi Adamlarına Ayrılış Vizesi Alınamaması


TAB logoTR.jpg
TÜRK ARMATÖRLER BİRLİĞİ

Sirküler No: 238 - 15/11/2017

Konu : Çin Limanlarında Gemilerden Ayrılacak Olan Türk Gemi Adamlarına Ayrılış Vizesi Alınamaması

Bir firmamız tarafından verilen bilgiler doğrultusunda 4 gemisinin farklı tarihlerde, Çin'in farklı limanlarında gemiden ayrılacak olan personeline geçici vize verilmemiştir.

Aceneteleri tarafından verilen bilgi "Ekim-Kasım 2017 ayları için Çin'de Türk gemi adamlarına vize verilmesinin geçici olarak durdurulduğu" yönünde olmuştur.

Bu tip sıkıntılarla gemilerimiz yaklaşık 1.5 senedir sorun yaşamaktadır. Anlık çözümlerde Çin'deki ilgili limanın konsolosluğu telefonla aranarak verilen nota ile düzeltilmeye çalışılmıştır. Ancak gelinen noktada bunun Çin Devleti tarafından güvenlik algısıyla genel bir uygulama haline getirildiği görülmekte ve bir çok gemimiz bu konuda muzdarip olmaktadır.

Bu sorunun giderilmesi, bu soruna çözüm bulunması, bu konuda bir uygulama birliği sağlanması için Dışişleri Bakanlığı'na konu hakkında bir yazı iletilecek, gerek görülmesi halinde konu uluslararası denizcilik platformlarına taşınacaktır.

Çin'de yaşanan bu uygulamaların detaylarına web sitemizin "Çıkarılan Dersler" sayfasındaki http://www.armatorlerbirligi.org.tr/liman6/ linkinden ulaşıp bilgi alabilirsiniz.Saygılarımızla,
Hüseyin ÇINARTürk Armatörler Birliği
Genel Sekreter

DAĞITIM:
Gereği:
Üyelerimiz