Haberler

2019 Yılında Dünyanın En Büyük Sıkıntısı Borçlar

LOGO (290 x 200)

Bu yıl küresel ekonomiden uyarı sinyalleri gelmeye başladı. Borçlanma mailiyetleri artıyor. borç stoku büyüyor, hisse senedi piyasalarında oynaklık yaşanıyor ve nakit gelişmekte olan ülkelerden çıkıyor. Dünyanın en büyük iki büyük ekonomisi ABD ve Çin, ticaret savaşında. Korumacılık artıyor. Tablo böyleyken, yatırımcı 2019' da kendisini nasıl bir yıl beklediği sorusuna yanıt aramaya başladı.

The Economist tarafından yayınlanan The World in 2019' (2019' da Dünya) gelecek 12 ay nelerin bizleri beklediğine dair tahminler ve analizlerde bulunuyor. Dergi, ABD Başkanı Trump' ın politikalarını, Fed' in faiz artışlarını, Çin ekonomisinin yavaşlamasını dünya ekonomisini bekleyen riskler olarak görüyor, küresel ekonominin en büyük derdi olarak ise 'borçları' gösteriyor. 'Küresel ekonomide rüzgar yön değiştiriyor' tespitinde bulunan dergiye göre 2019 ortasında ABD tam 121 ayla en uzun süreli büyüme rekorunu kıracak ancak yılın sonlarına doğru ülke ekonomisinin resesyona sürüklenmesi endişeleri gündeme gelebilir. Çin' in büyüme hızı yavaşlayacak, Hindistan ise ayağını gazdan çekmeyecek. Ülkenin GSYH' sinin önümüzdeki yıl İngiltere' yi geçmesi bekleniyor. Avrupa'da dikkatlerin çevrildiği İtalya ise finansal krizle mücadele etmek zorunda kalabilir.

Küresel borcun büyüklüğü GSYH' nin %271' i

Yeni yılda en büyük sıkıntı borçlar! Küresel borcun 2017 sonunda 10 yıl öncesine oranla %20 artarak GSYH' nin yüzde 271!' ine ulaştığına dikkat çeken dergi, gelişmekte olan ülkelerde borcun yüzde 50 daha fazla olmasının riskleri artırdığını vurguluyor. Artan faiz oranları ve borçların çoğalmasının 'toksik' bir bileşim oluşturduğunu ifade eden The Economist, Trump' ın vergi indirimlerinin yarattığı bütçe açığının durumu ağırlaştırdığını kaydediyor, 'Faiz artışları, şirketlerin ucuz para döneminde artan borçlarını çevirme kap asiteleri için bir sınav olacak' uyarısı yapıyor.

Ticaret savaşı asıl 2019' da hissedilecek

ABD ve Çin arasındaki ticari gerilim küresel ekonomide baskı yaratacak bir diğer faktör. Ticaret savaşının gerçek etkisinin ABD' nin 1 Ocak'tan itibaren 200 milyar dolarlık Çin ürününde tarifeleri yüzde 10' dan yüzde 25' e yükseltmesinin ardından hissedileceğimi belirten The Economist' e göre, bunun dünya ekonomisini yavaşlatacak sonuçları olacak.

The Economist

The Economist tarafından yayınlanan The World in 2019' (2019' da Dünya) gelecek 12 ayda küresel ekonomiyi nelerin beklediğine dair tahminler ve analizlerde bulunuyor. Dergi, ABD Başkanı Trump`ın politikalarını, Fed'in faiz artışlarını, Çin ekonomisinin yavaşlamasını dünya ekonomisini bekleyen riskler olarak görüyor. Dünya ekonominin başındaki en büyük dert olarak ise küresel GSYH' nin yüzde 271' ine ulaşan 'borçları' gösteriyor.

Diğer Haberler