Corona Virüsüne Yönelik Tedbirler

Corona Virüsüne Yönelik Tedbirler

Gemi Personeli nelere dikkat etmeli? 


Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs ailesinden 2019-nCoV virüsünün neden olduğu salgın vakası yaşanmakta olup, dikkat edilmesi gereken hususlar Dünya Sağlık Örgütünün WEB sayfasında www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 adresinden ulaşılabilir.

Sayfada virüsten korunma yöntemleri, teknik rehberler (Technical Guidance), seyahat tavsiyeleri (Travel Advice) ve durum raporları (Situation Reports) bulunmaktadır. Bununla birlikte durum raporları günlük olarak yayınlanmakta ve hergün hangi ülkede kaç vaka görüldüğü, yeni tavsiyeler gibi çok önemli bilgilere yer verilmektedir.

Gemilerimizin bu sayfayı takip etmeleri virüsten korunma açısından önem arz etmektedir. Yine T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün yayımlamış olduğu “2019-nCoV Hastalığı Sağlık Çalışanları Rehberi” içinde de bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer almaktadır.

Söz konusu rehbere https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/yayinlarimiz.html adresinden ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte aşağıdaki ek yazılarda “Deniz Giriş Noktalarında Alınması Gereken Sağlık Kontrol Önemleri” ve “Türk Boğazlarında Alınması Gereken Sağlık Kontrol Önemleri” başlıklı yazıların da gemilerimiz tarafından bilinmesi gerekmektedir. Bu yazılarda gemilerimize ilişkin bildirim zorunlulukları ve kurallar yer almaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs ailesinden 2019-nCoV virüsünün
neden olduğu salgın vakası yaşanmakta olup, dikkat edilmesi gereken hususlar Dünya Sağlık
Örgütünün WEB sayfasında www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019 adresinden
ulaşılabilir.