Japan Ship Machinery & Equipment Association (JSMEA) tarafından Japon Gemi Makine ve Ekipmanları Semineri düzenlendi.

Japan Ship Machinery & Equipment Association (JSMEA) tarafından Japon Gemi Makine ve Ekipmanları Semineri düzenlendi.

Japan Ship Machinery & Equipment Association (JSMEA) tarafından İstanbul Marriott Hotel Asia’da 25 Eylül 2019 tarihinde Japon Gemi Makine ve Ekipmanları Semineri düzenlenmiştir. Türk Armatörler Birliğinin de koordinasyon desteği sağladığı bu etkinliğe yaklaşık 300 kişilik yoğun bir katılım gerçekleşmiş ve armatörlük firmalarımız etkinliğe katılan 18 firma ile yüz yüze iş görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

Seminer öncesinde Japon Gemi Makine ve Ekipmanları Birliği Başkanı Shinzo Yamada, Başkan Yardımcısı Masaharu Ono, İcra Kurulu Başkanı Noboru Ando ile Başkan Yardımcımız Sayın Cihan Ergenç, Genel Sekreterimiz Hüseyin Çınar ve GİSBİR Genel Sekreteri Sayın Mehtap Özdemir’in katılımıyla mini bir toplantı düzenlenmiş ve Türk Deniz Taşımacılığı ile birliğimize ilişkin bilgiler muhataplara iletilmiştir.

Seminerin açış konuşması Sayın Başkan Shinzo Yamada tarafından gerçekleştirilmiş, ardından genel Sekreterimiz Sayın Hüseyin Çınar tarafından bir konuşma gerçekleştirilmiştir. Konuşmasında Sayın başkana ve katılımcılara teşekkürlerini sunan Hüseyin Çınar filomuza ilişkin önemli birkaç analizi sunmuştur. Bu analizlerde halihazırdaki ticaret filomuzun 34 farklı ülkede ve 400 farklı tersanede üretildiği, filomuza sayıca bakıldığında %56’sının Türk Tersanelerinde, toplam tonaj açısından bakıldığında ise %10’unun Türk tersanelerinde %90’ının yabancı ülke tersanelerinde üretildiğini ifade etmiştir. Müteakiben GİSBİR Genel Sekreteri Sayın Mehtap Özdemir sunumlarını gerçekleştirmiştir.

Yüksek kalitede her çeşit gemi makine ve ekipmanı üreticisini ve ticaret şirketlerini kapsayan yaklaşık 260 üyeden oluşan Japon Gemi Makine ve Ekipmanları Birliği’nin üyesi olan Fuji Electric, Fuji Trading Group, Hanshin Diesel, IBUKI, NIGATA, Isoda Metal, Kamome Propeller, Kawasaki Heavy Industries, Mitsubishi Heavy Industries Marine Machinery Equipment, Nabtesco, Nakashima Propeller, Naniwa Pump, Nippon Paint Marine, SEMCO, Taiko Kıkai Industries, Taiyo Electric, Tokyo Keiki ve YANMAR gibi Japonya’nın önde gelen firmaları ürün tanıtımlarını kapsayan sunumları gerçekleştirmişler, aynı zamanda B2B iş görüşmeleri yapmışlardır.