TAB Haftalık Personel Değişim Brifingi (33. Hafta)

TAB Haftalık Personel Değişim Brifingi (33. Hafta)

Japonya: Sorunsuz gemiadamı değişimi yapılabiliyor. 6 Ağustos 2020’de bir firma değişim gerçekleştirmiştir.

İspanya: 7 Ağustos 2020’de bir acenteden gelen bilgiler doğrultusunda değişim için Schengen vizesinin gerekli olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca pasaport/gemiadamı cüzdanı da gerekmektedir. Ülkeye varışta vize çıkartılması işlemi yapılamamaktadır. Çıkış vizesi işlemleri için ise 3 iş günü gerekmektedir. İstanbul konsolosluk Salı Perşembe başvuru alıyor ve uçuştan 3 gün evvel vize veriyor.

Güney Kore: Genelde değişimin zor olduğundan bahsediliyor. 14 günlük karantinaya alıyor ve günlük 1110-120 USD yani 15 gün için 1700 USD’ye yakın para talep edilmektedir.

BAE: Personel değişimleri için vize alma konusunda sorun ile karşılaşılmamıştır. Geçtiğimiz günlerde bir şirketimiz 9 kişi, bir şirketimiz 12 kişi için başvurmuş ve almıştır.

Filipinler: Filipinler Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı karara göre, Covid-19 önlemleri kapsamında Filipinler’e seyahat edecek yolcuların seyahatleri boyunca (kalkış ve varış havalimanlarında) maske ve yüz siperiliği takmaları zorunludur. Uçuş öncesi kalkış havalimanında maske ve yüz siperliğinin yolcu yanında getirilmesi gerekmektedir. Check in işlemleriniz esnasında maske ve yüz siperliği kontrolü yapılacaktır. Maske ve yüz siperliği bulunmayan yolcular uçuşa kabul edilmeyecektir.

12 Ağustos 2020’de bir firmamız Filipinlerde Filipinli personelini değiştirebildiğini ve bu süreçte geminin 12 saat beklediğini bildirmiştir.

İstanbul: Havaalanında PCR testleri sonuçları 4-5 saatte çıkmaktadır. Fiyatı 110 TL’den 220 TL’ye çıkmıştır.

Tayland: 27 Temmuz bilgisi olarak personel değişimine izin verilmemektedir.

Şili: 10 Ağustos 2020 acente bilgisi olarak Şili’de sorunsuz değişim yapılabilmektedir.

Hindistan: Personel değişimi yapılabilmektedir. Sadece direkt uçuş bulunmamaktadır. Direkt uçuşlar 1 Eylül 2020’de başlayacaktır.

Suudi Arabistan: Hala uçuşlar kapalı durumdadır.

Port Sudan: Açık olduğu bilgisi daha önce edinilmişti.

İsveç: Schengen vizesi talep ediyor.

Avustralya: Vize birimleri kapalı olduğundan ve vize alınamadığından değişim işlemleri gerçekleştirilememektedir. Bir firma bir kaç defa değişim yaptığını ve transit vizeyi yine MCV sistemi üzerinden aldığını belirtmiştir. Acenteden davetiye/uçuş rezervasyonu/pasaport/ foto vb. bilgiler istendiği de ifade edilmiştir.

Cebelitarık ve Rotterdam: Firmalar sorunsuz değişim yaptıklarını belirtmişlerdir. Hatta en kolay değişimin Hollanda’da yapıldığı da ifade edilmektedir.

Mısır: Türk personel için Süveyş ve Port Said Limanlarında sign on değişimler yapılabilmektedir. Sign off güvenlik nedenlerinden dolayı sadece Süveyş’te yapılmaktadır. Hintli personel için bir kısıt bulunmamaktadır.

Katar: Doha’dan gelen TR vatandaşlarına girişte PCR Testi yapılmıyor. Başka bir firmanın açıklamasında ise Katar havayollarıyla Doha’dan gelen Türk personelde sorun olmadığı fakat Azeri personel için hem PCR testi hem de İstanbul Bakü bileti sorulduğu ifade edilmiştir.

Qatar Airways’den yapılan duyuru şu şekildedir. (13 Ağustos 2020)

13 Ağustos 2020 tarihi itibariyle belirli ülkelerden seyahat eden tüm yolcuların check-in esnasında, uçuşa 72 saat kala veya daha kısa bir süre içerisinde yetkili laboratuvarlardan birinde yapılmış COVID-19 negatif PCR test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir. (12 yaş altında, ailesi ile seyahat eden yolcular bu uygulamadan muaftır)

Check-in esnasında yolcuların negatif test sonucu ile beraber onay formu doldurmaları gerekmektedir. Kolaylık olması açısından yolcularınızdna uçuş öncesinde onay formunu doldurmalarını ve hazır bulundurmalarını isteyebilirsiniz. Onay formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Check-in esnasında negatif test sonucu ve onay formu sağlayamayan yolcular uçuşa kabul edilmeyeceklerdir. Bu gereksinim hem mevcut olan hem de yeni rezervasyonlar için geçerli olacaktır.

13 Ağustos 2020 tarihi itibari ile aşağıda listelenen ülkelerden birinden Qatar Airways ile uçacak olan yolcular için yukarıda belirtilen koşullara uygun PCR testi zorunludur:

Ermenistan (Uçuşlar başladıktan sonra)

Bangladeş

Brezilya

Hindistan (Uçuşlar başladıktan sonra)

İran

Irak- Erbil Uluslararası Havalimanı (EBL)

Nepal (Uçuşlar başladıktan sonra)

Nijerya (Uçuşlar başladıktan sonra)

Pakistan

Filipinler

Rusya (Uçuşlar başladıktan sonra)

Sri Lanka

Belirtilen ülkelerdeki yetkili laboratuvarların listesi için lütfen linki ziyaret ediniz: https://qatarairways.zendesk.com/hc/en-us/articles/360011693537-Where-do-I-need-to-get-the-PCR-test-done-

Daha fazla bilgi ve güncel ülkelerin listesi için aşağıdaki linkten websitemizi ziyaret edebilir ve/veya  satış yetkiliniz ile irtibata geçebilirsiniz:

https://qatarairways.zendesk.com/hc/en-us/sections/360003443438-Mandatory-RT-PCR-test

 

“Fotoğraf Kaynağı: https://www.straitstimes.com/singapore/transport/mpa-approves-3000-cases-of-crew-change-amid-virus-curbs”