Türk Armatörler Birliğinin COVİD-19 kapsamında deniz taşımacılığı sektörüne ilişkin uygulamaları

Türk Armatörler Birliğinin COVİD-19 kapsamında deniz taşımacılığı sektörüne ilişkin uygulamaları


Türk Armatörler Birliği olarak; Corona Virüse ilişkin birliğimiz bünyesinde bir temas noktası oluşturduk ve tüm üyelerimizi tek tek arayarak ve aynı zamanda WEB sitemiz üzerinde bulunan "Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz" penceresi ile de 24 saat buradan tüm sektörümüze yönelik destek vermeye başladık.


Türk Armatörler Birliğinin Mükemmeliyet Merkezi aynen Sağlık Bakanlığının Bilim Kurulu gibi çalışmaya başladı. Dolayısıyla buraya iletilen tüm bilgiler bu merkezin icra kurulunca değerlendiriliyor ve Corona Virüs tedbirleri kapsamında karşılaşılan güçlükler makul anlamda çözümlendirilmeye çalışılıyor.


Uluslararası Deniz Ticaret Odası ICS tarafından Corona Virüs kapsamında oluşturulmuş bir e-room'da yer alarak tüm ülkelerin uygulamalarını buradan takip ediyoruz ve üyelerimize aktarıyoruz. Bu e-room'dan gerçekten çok iyi bilgilere ulaşabiliyoruz. WEB sitemiz tamamıyla bu konudaki duyurulara yönelik çalışıyor ve tüm sektörümüz buradan aydınlatılıyor. Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü ile doğrudan bir temas noktası oluşturulmasını rica ettik, kendileri bu konuda bize destek sağlayabileceklerini söylediler, şu anda gemilerimizden gelen soruları doğrudan çözümlemek üzere Genel Müdürlüğe iletebiliyoruz.

Şu ana kadar uluslararası birçok kuruluş gemilerde alınması gereken tedbirleri yayınladı ve biz bunları üyelerimize ilettik, ancak bundan sonraki kısımda eksik kalan detaylar için şu anda bir tavsiye metni hazırlıyoruz, onları şirketlerimize göndereceğiz ve aynı zamanda WEB sitemizden yayınlayacağız. Yine şu ana kadar çok farklı bakanlıklar tarafından yayımlanmış olan genelgelerden bir özümseme yapıp bunu da sektörümüze dağıtmayı düşünüyoruz, bu arada karşılaşılan sorunların çözümlenmesine ilişkin sadece bakanlığımız ile değil, diğer bakanlıklar nezdindeki tüm kamu kurumlarına bizlere iletilen sorunları iletebiliyoruz.


Gemilerimizde şu anda bu konudaki bilinçlendirmenin şirketlerimiz tarafından oldukça iyi ve planlı bir şekilde yapılmasını da ayrıca takdirle karşılıyoruz. Bu çerçevede de özellikle gemi adamlarımızın psikolojilerini sağlam tutmak anlamında ailelerine destek olmayı da bir borç bilerek yayınlayacağımız tavsiye metninde şimdilik her şirket bünyesinde bir gemi adamı aile destek noktası kurulmasını öneriyoruz.


Temel gayemiz tüm çalışanlarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığını koruyarak onları ve ailelerini Corona Virüs tedbirinden uzak tutmaktır. Eğer tüm Türk Sahipli Gemilerimiz herhangi bir sorun yaşar ise bu durumda biz sorunlarını çözmek veya en azından ilgili makamlara iletmek konusunda hazırız.


Son bir konu olarak da dünya ticaretinin neredeyse ve hele Corona Virüs tedbirlerinden sonra tamamı denizyolu üzerinden yapılmaya başlandı, dolayısıyla sağlık tedbirlerini uygularken ticaretin serbestçe işlemesi konusunun da gözardı edilmemesi gerektiğinin tüm kurum ve kuruluşlarca göz önüne alınmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.


"Fotoğraf Kaynağı: www.freightwaves.com"

Corona virüs tedbirlerinden sonra dünya ticaretinin neredeyse tamamı denizyolu üzerinden yapılmaya başlandı, dolayısıyla sağlık tedbirlerini sıkı bir şekilde uygularken mal ve ürün ihtiyacının serbestçe karşılanabilmesi için ticaretin serbestçe işlemesi konusunun da gözardı edilmemesi gerektiğini değerlendiriyoruz.