Avrupa Armatörler Birliği (ECSA) Haftalık Bülteni

Avrupa Armatörler Birliği (ECSA) Haftalık Bülteni

ECSA Weekly Bulletin 1/2021, 11 January 2021

ECSA’nın 1 nolu bülteni ile aşağıdaki başlıklardan bahsedilmiştir.

– AB Denizgücü tarafından icra edilen ATALANTA harekatının yetki süresi 2022 yılına kadar uzatıldı.

Somali sahillerindeki deniz haydutluğu ve silahlı eylemlerin caydırılmasına, önlenmesine ve bastırılmasına katkıda bulunmak maksadıyla yapılan Atalanta harekatının yetki süresi 1 süreyle uzatılmıştır. Bu yeni yetki uzatması ile birlikte bu deniz kuvvetine narkotik ve kaçak silah trafiğinin kontrolü ve yasadışı kömür ticaretinin kontrolü de yapılacaktır. Ayrıca tutuklanan ve alıkonan personelin transferi konusunda da girişimde bulunma yetkisi tanınmıştır.

– AB-UK Ticaret ve İşbirliği Anlaşması

24 Aralık’ta AB ve UK Brexit sonrası anlaşmada nihai karara ulaşıldı. Anlaşmanın tam metnine buradan,  diğer materyallerine buradan ulaşabilirsiniz. Uluslararası Denizcilik Hizmetlerine ilişkin kabul edilen tanımlar ile diğer hususlara anlaşma metninin 111-113 sayfalarından ulaşılabilmektedir. Komisyon anlaşmayı 28 Şubat 2021 tarihine kadar uygulama alanında test etmeyi teklif etmiştir. Anlaşma Konsey düzeyinde onaylandı ve Parlamento bunun geçici uygulamasını kabul etti – ancak tam bir Parlamento oylaması henüz gerçekleşmedi. Bunun 8-11 Mart 2021’de genel kurulda gerçekleşmesi öngörülüyor.

– AB-Çin Kapsamlı Yatırım Anlaşması

Komisyonun 30 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre, AB ve Çin, yatırım konusunda prensipte bir anlaşmaya vardı ve Çin AB yatırımcıları için her zamankinden daha büyük bir pazar erişimi seviyesine ulaşılmasını taahhüt etti. daha da önemlisi, deniz taşımacılığı için, Çin’in AB şirketlerinin kargo taşımacılığı, konteyner depoları ve istasyonları, denizcilik acenteleri vb. gibi alanlarda kısıtlama olmaksızın yatırım yapmalarına imkan veren yardımcı faaliyetlerle ilgili kara tabanlı bölgelere yatırıma izin verdiği kaydedildi. Bu AB şirketlerine çok modlu kapıdan kapıya taşımacılık imkanını da sunacaktır.

Söz konusu bültenin diğer maddeleri de içeren İngilizce tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

13.01.2021