Çin’in Avustralya kömürüne yönelik yasağı kuruyük gemi armatörlerini etkiledi

Çin’in Avustralya kömürüne yönelik yasağı kuruyük gemi armatörlerini etkiledi

Avustralya kömürü, bakır cevheri, arpa, kereste ve şekerinin paraları ödenmiş ve limana ulaşmış olsa bile 6 Kasım’dan itibaren Çin tarafından yasaklanması bekleniyor. Bunun kuruyük sektöründe yük kaybına sebep olabileceği değerlendiriliyor.

Pekin’in söz konusu yasağı tüm devlet ve özel sektör şirketlerine duyurduğu düşünülüyor. Dolayısıyla aniden ortaya çıkan bu karar karşısında Çin limanlarına ulaşan ve tahliye edilmeyi bekleyen yüklerin akıbetiyle ilgili karışıklıklar oluşuyor. Bu karışıklık içerisinde Çinli İthalatçıların limanlara ulaşmammış yüklerini yeniden satmaları ve gümrükten çıkması engellenen yükler içinde satım işleminin kesilmesi öneriliyor. Yine bir çok yoldaki yük Hindistan ve Vietnam’a gönderiliyor. Ayrıca birçok gemi de yükleriyle Çin Limanları açıklarında bekletiliyor. Bohai açıklarında yaklaşık 24 Capesize, post panamax ve panamax gemi tahliye için bekliyor.

Yazının İngilizce detaylarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://lloydslist.maritimeintelligence.informa.com/LL1134566/Chinas-ban-on-Australian-coal-is-blow-for-bulker-owners

 

10/11/2020