TAB Haftalık Personel Değişim Brifingi (29. Hafta)

TAB Haftalık Personel Değişim Brifingi (29. Hafta)

H.Kong personel değişim notları:

Personele katılımdan önce (48 saat içinde) PCR testi isteniyor. Test sonuçlarına bakılmasa da bu testin yapılması talep ediliyor. 10 Temmuz 2020’de İstanbul havaalanında check-in yaparken erken giden personel check-in yapabilmiş, sonrasında giden personel için sadece H.kong vatandaşı ve oturma izni olanlar uçağa binebilecek şeklinde bilgi verilerek check-in’e alınmamıştır. Check-in den geçen personelin de boardingde geri çevrileceği ve uçağa alınmayacağı bilgisi verilmiştir. Bunun neticesinde THY den H.Kong daki birime mail atılması sağlanmış ve uçakta çok denizci olduğu ve bu nedenle boarding izni verilmesi talep edilmiştir. Buna istinaden son dakika boarding izni verilmiştir. H.Kong’a varan on-signers icin immigration acenta tarafından kendilerine OTB ve log gönderilmesi istenmiştir. Ardından personel deep throat testi alarak otele geçmiştir.

Deep throat test sonucu 48 saat sonra çıkmaktadır. Bu sebeple katılacak personelin varışları mutlaka acente tavsiyesi ile ayarlanmalı, garantiye almak için personeli 1 gün önce göndermelidir. H.Kong’da yapılan testler de sorun çıkabilmektedir. Ayrıca otel fiyatı konusunda da mutlaka pazarlık yapılmalıdır.

PCR testlerinde 48 saat kuralı çok sıkı uygulanıyor. Hong Kong Havaalanı uçağın Hong Kong’a varışından itibaren 48 saati geriye doğru işletiyor.Bu durumda test yapılırken uçuş zamanında hesaba katılması gerekiyor ve son 24 saat daha makul gibi gözükmekte, ya da havaalanında personele test yaptırmak daha makul olabilir.

Cibuti’de değişim yapılabilmektedir: Türkiye Cibuti arasında 17 Temmuz 2020’de uçuşlar başlamış, bunun dışında ya Fransa üzerinden aktarmalı, ya da Etiyopya üzerinden charter uçuş ile transfer sağlanabilmektedir. Tüm acenteler personel değişimi için olumlu yanıt vermeyebilirler, muhakkak başka bir acente ile de görüşme sağlanmalıdır.

PCR Testleri Bilgilendirme: İzmir Kent Hastanesinde PCR testi yapılabiliyor. İstanbul’da görev yazısı ve 110 TL’lik dekont ile tüm devlet hastanelerinde PCR testi yapılabilmektedir. Rapor e-devletten İngilizce, e-nabızdan Almanca ve İngilizce alınabilmektedir. Özel yetkili laboratuvarlardan alınan raporlara da e-devletten ulaşılabilir. Singapur bu raporları İngilizce istemektedir.

İstanbul havaalanında öncelikle Sağlık Bakanlığın sitesinde açıklanan Halk Bankası IBAN numarasına 110 TL yatırılıyor. Yabancı personelin ise açıklama kısmına ad soyad ve pasaport numarası ekleniyor. Uçuştan 10 saat öncesinde gidilmesinde fayda mütalaa edilmektedir. Çok fazla sıra olduğu da ifade edilmektedir. En az 2 saat sıra beklenebilmektedir. Test sonucu 4-6 saatte çıkmaktadır. Uçak bileti ve dekont ile başvuru yapılması gerekiyor, Havaalanından alınan test sonuçları barkodlu çıkmaktadır. Bu nedenle en az 8-10 saat önce havaalanında olunması önem arz ediyor.

Dubai: Resmi otoriteler yeni/başvurulan vizelerin kabulüne ilişkin net bir resim çizmemektedir. Müracaat yapılıp cevap beklenebilir.

Suudi Arabistan: Personel değişimleri geçici süreyle durdurulmuştur.

Fujairah: Personel değişimine müsaade edilmemektedir. Şu an için sadece Khor Fakkan da olabilir gözükmekte ama onun için de 10/13 gün öncesinden başlayan 2 aşamalı izin/vize prosedürü uygulanabilmektedir. İlk önce acente geminin varış bilgisini göç dairesine bildirmekte, göç dairesi katılacak ve ayrılacaklar için onay yazısını merkezi göç idaresine göndermekte ve onay süreci 7-10 gün olmaktadır. Göç idaresi vize müracaatı için izin verdikten 3 gün sonra vizeler çıkmaktadır.

Bahreyn: Sadece tersaneye giren gemilerde personel değişimine izin vermektedir. Bu prosedür ekte sunulmuştur.

Cezayir: Personel değişimlerine kapalıdır.

Malta: 15 Temmuz 2020’den itibaren içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 27 ülkenin vatandaşlarının ve dolayısıyla gemiadamlarının giriş çıkışları belli prosedürler çerçevesinde yapılabilmektedir.

Tayvan: Ekim 2020’ye kadar personel değişimlerine izin verilmemektedir.

Ukrayna: Ukrayna aktarmalı-havalimanı değiştirmeli Tallin’e personel gönderme esnasında, PCR testleri olmasına rağmen hem check in counter da hem de kapıda Covid’i de kapsayan özel sigorta sorulmuştur. Ancak orada 250 TL karşılığında bu sigortayı yapanların olduğu görülmüştür.

ABD: ABD mülakattan muaf (posta yoluyla) vize başvurularını 15 Temmuz 2020’den itibaren kabul etmeye başlamıştır. bu müracaattan vizesi hala geçerli ve süresinin dolum süresi 12 ayı geçmemiş kişiler faydalanabilir. Parmak izi vermek için Başkonsolosluğa gidilmesi gerekmekte ve fakat öncesinde crewvisasistanbul@state.gov adresinden mail yolu ile randevu alınması gerekmektedir.

Süveyş Kanalı: Değişimde herhangi bir sorun yoktur.

Rusya-TR Uçuşları: 1 Ağustos 2020’de başlaması beklenmektedir.

Endonezya: Sadece Endonezyalı personelin katılışına izin verilmektedir.

Hindistan: Free pratique not düşülmekte, eğer değişim olacaksa gemide 14 gün tamamlanana kadar ayrılacak personeli otelde karantinada tutulmaktadır.

Filipinler: En son sign-off müsaade edilip sign-on’a müsade edilmiyordu hatta kendi vatandaşları bile şehirler arası geçince 14 gün karantinaya tabilerdir.

 

  • Bazı detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.