Yeni emisyon dalgası denizde panik yarattı

Yeni emisyon dalgası denizde panik yarattı

IMO’nun emisyonları azaltmaya yönelik yeni tavsiye kararları, yeni gemi siparişlerini durma noktasına getirdi. Çünkü mevcut teknolojiler gelecekteki emisyon kurallarını karşılamıyor. Armatörler Birliği yöneticilerinden Cihan Ergenç, “30 milyon dolar yatıracağınız gemi, 6 yıl sonra hurdaya gidebilir. Yeni inşa gemi yaptırmayın” uyarısında bulundu.

Dünya Gazetesi’ndan Aysel Yücel, IMO’nun Denizel Çevreyi Koruma Komitesi (MEPC)’nin Kasım 2020’de alınan kararlarının gemilerimize yansımalarını ele alan bir yazısı yayınlandı. Yazıya https://www.dunya.com/sektorler/denizcilik/yeni-emisyon-dalgasi-denizde-panik-yaratti-haberi-616444 linkinden ulaşılabilmektedir. Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu başkan Yardımcısı Sayın Cihan Ergenç’in yorumlarının da bulunduğu haberde Cihan Ergenç, deniz taşımacılığında yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayarak, “Sadece 5 yıl sonra mevcut denizciliği, gemileri ve makinaları unutacağız. Alınan tavsiye kararları doğrultusunda 10 yıl içerisinde kademeli olarak çok farklı bir noktaya geleceğiz. Dolayısıyla alınacak kararları ve yatırım planlarını buna göre belirlemeliyiz. Doğru zamanda doğru kararlar alarak bu süreci minimum zararla atlatmalıyız” dedi.

Bilindiği üzere Türk Armatörler Birliği bu konu üzerinde çalışma yapmaya başlamış ve ilk faaliyet olarak sektörümüzün bu konudaki farkındalığını artırmak üzere geçtiğimiz günlerde “Bildiklerinizi Unutun” ana teması ile bir WEBINAR düzenlemiş idi. Müteakip çalışmalar da sektör ile paylaşılmaya devam edecektir.

 

Haber Resim Kaynağı: http://wallpapers4screen.com/

 

01.04.2021